321593-2026 - Resultat
Sverige – Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning – Ramavtal automationssystem: licenser och hårdvara
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal automationssystem: licenser och hårdvara
Beskrivning: Denna upphandling avser anskaffning av licenser, hårdvara och tillhörande kringutrustning för ABB:s styr- och övervakningssystem System 800xA, inklusive men inte begränsat till PLC-plattformen AC 800M, med syfte att säkerställa drift, underhåll och vidareutveckling av befintlig och planerad automationsmiljö. Omfattning: - Programvarulicenser för ABB System 800xA, inklusive relevanta funktions- och systemlicenser - PLC-utrustning baserad på ABB AC 800M-plattformen - Tillhörande I/O-moduler, kommunikationsmoduler, nätverkskomponenter och paneler - ASM-avtal
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42960000 Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48150000 Programvara för industristyrning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001