321597-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal rörläggare för Kungälvs kommun och Kungälvs Bostäder.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungälv.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser rörläggare för fortlöpande arbete under avtalsperioden, Kungälvs kommun och Kungälvs Bostäder.
Samtliga förekommande arbeten inom VVS (värme, vatten och avlopp) gas, tryckluft och indirekta kylsystem. Inkluderar såväl rörledningar i byggnad och anläggningar. Prefabricerade styr och reglersystem som inkluderas i system för värme och tappvarmvatten ingår liksom rumskylare i indirekta kylsystem.
För fler detaljer se förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331100 Installation av centralvärme, 45331110 Installation av varmvattenberedare, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50510000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare, 50511000 Reparation och underhåll av pumpar, 50513000 Reparations- och underhållstjänster avseende kranar/tappar, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning med 2 år.