Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsportal och pensionsrådgivning
Referensnummer: SDA 2022-00341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
En upphandling , två anbudsområden
Swedavia har behov av en förmånsportal som stödjer Swedavias arbete med att erbjuda och kommunicera förmåner och samtidigt minska administrativa kostnader för förmånshantering. Förmånsportalen ska innehålla ett brett sortiment av förmåner och rabatter som Swedavia kan välja att erbjuda medarbetare i koncernen. Förutom generella förmåner ska förmånsportalen också omfatta information och administration kopplat till företagsspecifika förmåner, som till exempel kollektivtrafikbidrag, parkering och föräldraledighet. Tjänsten ska levereras som en SaaS tjänst.
Swedavias medarbetare ska via den webbaserade pensionsrådgivningstjänsten få en komplett sammanställning av befintliga pensionsförmåner såsom ålderspension, efterlevandeskydd och sjukersättning. Tjänsten ska kunna hantera samtliga pensionsförmåner såsom allmänna, privata, tidigare tjänstepensioner samt aktuell tjänstepension via anställning i Swedavia.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Förmånsportal
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förmånsportal och pensionsrådgivning i två anbudsområden
Pensionsrådgivning
Del nr: 2