321679-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Optiska specialinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
THz light source
Referensnummer: V-2022-0481
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38636000 Optiska specialinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Purpose of procurement
KTH is seeking tenders for a THz light source.
The purpose of the purchase is to upgrade our 1030nm femtosecond laser with a THz-system to perform pump-probe experiments with NIR and THz light.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen