32169-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av system för inomhustäckning enligt LUFS (Ansökningsinbjudan)
Referensnummer: A656.892/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
OBS! Upphandlingen sker som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt LUFS.
Polismyndigheten genomför en upphandling avseende system för inomhustäckning för eget behov. Polismyndigheten har för avsikt att teckna ramavtal med en leverantör.
Upphandlingen avser tillhandahållande av erforderlig inomhustäckning avseende Rakel och mobiltelefontäckning i Polismyndighetens lokaler. Upphandlingen omfattar följande tjänster:
– Periodisk service och underhåll
– Felavhjälpande åtgärder (akut och icke-akut)
– Tilläggsarbeten
– Installation
Tjänster ska tillhandahållas efter avrop i eller kring polisens lokaler avseende de anläggningar som ingår i upphandlingen.
Med periodisk service och underhåll avses: Mätning och funktionskontroll enligt av Myndigheten för Samhällsskydd och beredskap (MSB) fastställt protokoll samt eventuella krav från Polismyndighetens teleoperatör.
Med felavhjälpande åtgärder avses: Felavhjälpning efter konstaterade brister på anläggning. Felavhjälpande underhåll är akut eller icke-akut underhåll som krävs för att anläggningen ska fungera som avsett.
Med tilläggsarbeten avses: Leverantören skall kunna åta sig tilläggsarbeten. Tilläggsarbeten är exempelvis demontering av hela eller del av anläggning, byte av repeatertyp eller antenntyp som inte berör felavhjälpning, tillägg eller borttagande av del av anläggning till följd av förändrat användningsområde, dokumentation och inventering av anläggning, etc.
Med installation avses: Tillhandahållande av inomhustäckning avseende Rakel och mobiltelefontäckning i de fall Polismyndigheten anskaffar eller flyttar till nya lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50333000 Underhåll av radiokommunikationsutrustning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 51311000 Installation av radioutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen