Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstjänster
Referensnummer: LiU-2022-02436
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet avser upphandla ramavtal för busstjänster. Uppdraget omfattar bussresor med förare. Det kan vara resor av skiftande karaktär; transporter till och från olika evenemang exempelvis konferenser, kortare resor, exkursioner och studiebesök.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 Linköping
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bussresor med Linköping som utgångsort.
Del nr: Anbudsområde 2 Norrköping
Bussresor med Norrköping som utgångsort.