321735-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling säkerhetsutbildningar
Referensnummer: 0948/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbildningsförvaltningen även nedan nämnd UBF bjuder härmed in att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument avseende säkerhetsutbildningar.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80550000 Säkerhetsövningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningsförvaltningen även nedan nämnd UBF bjuder härmed in att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument avseende säkerhetsutbildningar.
Inledning
Takvolym är 3 000 000 SEK
Om anbud inkommer som uppnår Takvolym har UBF rätt att förkasta anbudet omedelbart. UBF förbehåller sig rätten att avgöra att anbudet uppnår angiven takvolym.
Objekt och omfattning
Utbildningsförvaltningen avser att under avtalsperioden genomföra ett antal utbildningsinsatser för personal och elever inom området trygghet och säkerhet i verksamheten.
Det är av största vikt att köparen har en och samma leverantör av säkerhetsutbildningar för att få en helhetslösning kring det trygghets- och säkerhetsarbete som pågår i skolan. Alla efterfrågade utbildningar har flera beröringspunkter och stort samröre vilket gör att planering och genomförande av utbildningsinsatserna måste komplettera och samspela med varandra för att nå ett önskat resultat. Utbildningarnas frekvens och upplägg kommer att diskuteras fram i tät dialog mellan köpare och leverantör.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden enligt nedan:
Delområde 1
Våldsbejakande extremism
Hot och våld på arbetsplatsen
Rådgivning/konsultation inom området trygghet och säkerhet
Delområde 2
Väpnat våld i skola - pågående dödligt våld (PDV), praktisk grundutbildning
Väpnat våld i skola - pågående dödligt våld (PDV), fördjupad utbildning
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda delområdena, ange nedan.
Upphandlande myndighet
Utbildningsförvaltningen är en del av Göteborg stad, Utbildningsförvaltningen ansvarar för den kommunala gymnasieutbildningen och gymnasiesärskolan samt viss kommunal vuxenutbildning. Förvaltningen ansvarar också för modersmålsundervisning, studie- och yrkesvägledning, stöd till verksamhetsutveckling inom samtliga skolformer i staden samt det kommunala uppföljningsansvaret.
Utbildningsförvaltningen består av 13 gymnasieskolor, 7 gymnasiesärskolor, Studium, Yrgo, Center för skolutveckling, Vägledningscentrum, Språkcentrum samt Utbildningskansliet. Totalt sett har utbildningsförvaltningens verksamheter cirka 2500 anställda. Merparten av dessa är lärare.
Utbildningen i gymnasieskolan syftar till att barn och elever ska inhämta och utveckla kunskaper och värden. Den ska främja alla elevers utveckling och lärande samt en livslång lust att lära. Utbildningen ska också förmedla och förankra respekt för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande demokratiska värderingar som det svenska samhället vilar på.
Grund för tilldelning av ramavtal
Utbildningsförvaltningen kommer att anta det anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktiga.
Respektive delområde kommer att tilldelas var för sig.