Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning, förbrukningsmaterial och provtagningsmaterial för vätskebaserad cytologi
Referensnummer: UC-2017-99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av utrustning för preparering och färgning av vätskebaserade cervixcytologiprover. Upphandlingen innefattar också provtagningsartiklar såsom provtagningskärl, provtagningsborstar mm. samt förbrukningsartiklar som hör till utrustningen.
Helt eller delat anbud.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33192500 Provrör, 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen