321747-2017 - ResultatSverige-Piteå: Specialfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biblioteksfordon.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114000 Specialfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av ett styck komplett fabriksnytt biblioteksfordon till Kultur, park- och fritidsförvaltningen. Fordonet ska bestå av ett tungt lastbilschassi med påbyggd biblioteksdel, för att ge service till allmänheten och skolorna på de orter inom Piteå kommun som saknar en fast biblioteksenhet. Detta då fordonet skall vara en mobil biblioteksfilial som åker runt till skolor, förskolor och allmänhet i Piteå kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34144760 Bokbussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen