Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel Nutriton 2018
Referensnummer: 2017-168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar läkemedel, som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudskaligen administreras av sjukvårdspersonal inom landstinget och dess vårdentreprenörer. Omfattar ATCkod B05BA10.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se punkten 1.4.