321752-2017 - ResultatSverige-Piteå: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Person- och servicebilar, SUV:ar samt minibussar.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal för successiva leveranser under 3 år av följande fordonstyper: mindre mellanklass personbilar (5-dörrars kombikupé och kombi), mindre servicebilar (L1H1 och L2H1), mindre och mellanstora SUV:ar samt minibussar (8+1 pass, L2H1). Anbud kan lämnas på en, flera eller alla fordonstyperna.
Respektive fordonstyp utvärderas var för sig och separata avtal tecknas per fordonstyp.
Antalet fordon av de olika fordonstyperna varierar stort. Av vissa planeras det att beställas 5 -10 st., medan det av andra kommer att röra sig mellan 75 och 85 st. under den aktuella avtalsperioden. Den är 3 år och planeras börja 1.9.2017 med första leveranser i slutet av denna månad för vissa fordonstyper (mindre mellanklass personbilar).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Person- och servicebilar, SUV:ar samt minibussar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34115000 Andra personbilar, 34136100 Lätta skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen