321765-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Biblioteksböcker – E-litteratur 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelE-litteratur 2024
BeskrivningUpphandling av E-litteratur
Intern identifierare23.3-2885-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 22113000 Biblioteksböcker
Ytterligare klassificering (cpv): 22112000 Textböcker, 48221000 Programvara för Internetläsning, 48312000 Programvara för elektronisk publicering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
BeskrivningDenna upphandling omfattar köp av e-litteratur. Med e-litteratur avses elektronisk litteratur utgiven både i Sverige och utomlands. Den e-litteratur som offereras ska tillhandahållas som e-böcker, det vill säga de ska ha läsbar text på någon form av digital enhet som exempelvis dator, telefon, surfplatta eller läsplatta. E-litteratur får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 59 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för anbudsområdet kan Avrop inte längre ske från anbudsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid. För ytterligare information se upphandlingsdokument.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelE-litteratur