Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Munvårdsprodukter
Referensnummer: UC-2023-196
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser att upphandla munvårdsprodukter för inneliggande patienter så som: Munsvabbar/muntorkar, munvårdsset, munspray, munfuktare på tub, munfuktgel och bitstöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141850 Hygienartiklar för tandvård, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera positionsgrupper i upphandlingen. En positionsgrupp är lika med en prismatris i upphandlingen. Varje positionsgrupp utvärderas och tilldelas var för sig. Anbudsgivaren ska kunna offerera samtliga efterfrågade produkter som anges per positionsgrupp. Samtliga produkter som offereras inom samma positionsgrupp ska vara av samma produktserie/fabrikat.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per positionsgrupp under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.