Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikavtal Höganäs Ekeby Svalöv
Referensnummer: Dnr: 47/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen "Trafikavtal Höganäs Ekeby Svalöv (HES), dnr 47/2020" omfattar busslinjelagd trafik för region samt anropsstyrd trafik. "HES-avtalet" planeras ha trafikstart i december 2022.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen