321911-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Ramavtal mottagning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal mottagning
BeskrivningRamavtalet innefattas av Mottagningsmateriel som används för undersökningar på bland annat Försvarshälsor och förbandsplatser. Detta inkluderar tex provtagningsstolar, blodtrycksmätare, audiometer och spirometer. Upphandlingen består av 5 olika anbudsområden. Avtalstiden för Ramavtalet är sex (6) år. Försvarsmakten och Socialstyrelsen är avropsberättigad part i detta Ramavtal.
Intern identifierare24FMVU254
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33121400 Audiometrar, 33121500 EKG, 33122000 Oftalmologisk utrustning, 33123200 EKG-apparater, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192150 Behandlingsbritsar, 42923200 Vågar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsområde 1
Beskrivningmedicintekniska produkter
Intern identifierareAnbudsområde 1
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 2
BeskrivningMedicintekniska produkter
Intern identifierareAnbudsområde 2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde 3
Intern identifierareAnbudsområde 3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde 5
Intern identifierareAnbudsområde 5
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde 4
Intern identifierareAnbudsområde 4