321941-2023 - PlaneringSverige-Täby: Underhåll av allmänna vägar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kontrakt avseende driftentreprenad för gata samt vinterväghållning
Referensnummer: SBN 2023/133-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233139 Underhåll av allmänna vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen planeras att annonseras i slutet på juni eller i början på juli.
Upphandlingen omfattar drift- och underhållsarbeten av gata, som ska utföras året runt, inom hela kommunen. Tjänster som omfattas är bland annat:
• Underhåll ca 45 mil gator och gång- och cykelvägar
• Vinterväghållning och sandupptagning
• Renhållning inklusive tömning papperskorgar inom gata
• Teknisk drift av tunnlar etc.
• Drift och underhåll av vägmärken och skyltar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 392 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233139 Underhåll av allmänna vägar, 34928480 Soptunnor och papperskorgar, 44113910 Material för vinterväghållning, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen