321967-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NORRTÄLJE: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning läkartjänst till Öron-, näsa-, och halsmottagningen Norrtälje Sjukhus
Referensnummer: XC 2005-0543
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tiohundra välkomnar leverantörer att lämna anbud för bemanning av läkare på Öron-, näsa-, och halsmottagningen på Norrtälje Sjukhus.
Upphandlande bolag
TIOHUNDRA AB
Organisationsnummer556595-7395
PostadressTiohundra AB, Box 905, 761 29 Norrtälje
BesöksadressRoslagsgatan 6, Norrtälje
Hemsidawww.tiohundra.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 85111200 Läkarvård på sjukhus, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tiohundra välkomnar leverantörer att lämna anbud för bemanning av läkare på öron-, näsa-, och halsmottagningen på Norrtälje Sjukhus.
Organisationsnummer
556595-7395
Postadress
Tiohundra AB, Box 905, 761 29 Norrtälje
Besöksadress
Roslagsgatan 6, Norrtälje
Hemsida
www.tiohundra.se
Vårdbolaget Tiohundra är en unik aktör inom vård och omsorg – den enda i sitt slag i Sverige. Vi kan ta ett helhetsgrepp för att skapa en komplett vård- och omsorgskedja där ingen faller mellan stolarna. Det ger oss också möjlighet att använda våra resurser på ett effektivare sätt – alltid med kunden i centrum.
Tiohundra AB bildades 2006 och ägs av kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje, ett samarbete mellan Region Stockholm (tidigare Stockholm läns landsting) och Norrtälje kommun.Vi driver bland annat akutsjukhuset i Norrtälje, vårdcentraler, psykiatri, äldreboenden, BVC, LSS-verksamheter och hemtjänst. Vårt innovativa och effektiva arbetssätt höjer kvaliteten och skapar mervärde för patienter, brukare, närstående och medarbetare.Vi är Norrtäljes största arbetsgivare och räknar vi med vikarier och deltidsanställda så är vi närmare 3 000 medarbetare.
Vår vision Hälsa, vård och omsorg där du är
Våra värderingarHög kvalitet i alla våra insatser genom delaktighet God tillgänglighet skapar trygghetGenom ett jämlikt bemötande visar vi respekt
Upphandlingens omfattning samt förfarande
Tiohundra har för avsikt att teckna avtal med en leverantör som kan utföra hela uppdraget eller med flera så kallade fåmansbolag som kan utföra hela uppdraget. Ett anbud lämnas för uppdraget.
Denna upphandling genomförs med ett förenklat förfarande enligt Lagen (2016:1145) om Offentlig Upphandling, LOU.
Avtalstid
Avtalsperioden avser ett (1) år med möjlighet till förlängning.
Om ingen uppsägning sker av Tiohundra senast fyra (4) veckor innan avtalstidens slut förlängs avtalet automatiskt med ytterligare 12 månader. Avtalet kan förlängas tre (3) gånger. Vid avtalstidens slut upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Avtalet beräknas träda i kraft 2021-01-01.
Förteckning över upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten är Tiohundras underlag i upphandlingen. Den avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget. Upphandlingsdokumenten omfattar följande delar:
Administrativa föreskrifter
Kvalificering av leverantör
Krav på uppdraget
Pris och Utvärdering
Avtalsvillkor
Bilaga 1 - Region Stockholms Miljöprogram 2017-2021Bilaga 2 - Tiohundra Hållbarhetspolicy Bilaga 3 - Uppförandekod för leverantörer