322085-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Datatjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulter Comos.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Comos-konsulter med mycket goda kunskaper om Comos iDB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gryaab har 2012 infört anläggnings- och konstruktionssystemet Comos med en iDB-databas. Comos används för förvaltning och design av processanläggningen, fastighetssystem och el-centraler. Gryaabs basobjektstruktur ligger i en egen del av Comos och ärver från standardobjekt i Comos. Definitionen av basobjekten följer iDBs riktlinjer för vart basobjekt placeras samt hur de namnges.
För kommande vidareutveckling söker vi Comos-konsulter med mycket goda kunskaper om Comos iDB som kan tillföra nya funktioner. Beroende på uppdragets natur efterfrågar vi både seniorkonsulter och juniorkonsulter som kan arbeta på plats på Gryaab men också på distans via fjärruppkoppling.