See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2026 Diarie- och ärendehanteringssystem Region Norrbotten
Beskrivning: Upphandlingen avser avtal på ett diarie- och ärendehanteringssystem till Region Norrbotten. Målet med upphandlingen är att införa ett diarie- och ärendehanteringssystem som: • effektiviserar diarieföring och ärendehantering • uppfyller lagkrav om uppgiftsminimering och sekretess • integrerar stödpersonshantering och mötesadministration • skapar högre kvalitet och tidsbesparingar i verksamheten
Intern identifierare: 26/26
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48510000 Programvara för kommunikation, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72512000 Dokumenthanteringstjänster, 79996100 Dokumenthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000