322087-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kävlinge: Vakttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jour och bevakning.
Referensnummer: 17/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar:
— att tillhandhålla bemannad kundtjänst för mottagning av felanmälan och larm för akut avhjälpande underhåll, att ha egen personal i jour/beredskap för utförande av akut avhjälpande underhåll samt ha tillgång till andra mer specialiserade jourentreprenörer för utförande av tjänster inom tex Bygg, Lås, VVS, El m.m.
— felanmälan för akut avhjälpande åtgärder även under ordinarie arbetstid.
— bevakning och åtgärder samt utryckning och åtgärd vid inbrottslarm och driftlarm.
— att utanför och under ordinarie arbetstid administrera inbrottslarm och utföra skyddsarbetet.
— under jourtid, utanför ordinarie arbetstid verka som anläggningsskötare för brandlarm. Månads- och kvartalsprovning av brandlarm ska utföras ut.
— bevakning/- ronderingar av fastigheter/områden.
— ordningsvakter, personskyddsutbildade väktare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625200 Brandlarmssystem, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet omfattar KKB Fastigheter AB, KKL Fastigheter AB och Kävlinge kommuns vid varje tidpunkt befintliga fastighetsbestånd. Beställaren är ett kommunalt helägt bolag som äger och förvaltar fastigheter inom Kävlinge kommun med 2 458 lägenheter 29 000 m² lokaler och förvaltad lokalyta samhällsnyttiga fastigheter 110 000 m².
KKB sköter förvaltningen åt sitt systerbolag KKL som är ägare till kommunens samhällsnyttiga fastigheter. Fastighetsbeståndet består till största delen av verksamhetslokaler i form av skolor, förskolor och service- och omsorgsfastigheter. I beståndet finns även fritidslokaler i form av badanläggningar, sporthallar med mera.
Uppskattat behov av inköpta tjänster under avtalsperioden är ca 2-3 MSEK per år, varav bevakning/rondering ca 3 000 timmar/år och jourutryckningar bedöms till ca 800 ryck/år.