322215-2022 - ResultatSverige-Östersund: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telemarketing Almi Företagspartner
Referensnummer: UH-2022-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Almi upphandlar nu en extern leverantör som ska genomföra telefonbearbetning i anvisade företag i Sverige. T
Anbud kan därför lämnas på dessa två tjänster:
1.     Telemarketing: Leverantören genomför uppdraget i sina egna lokaler
2.     Option för att hantera ev. owerflow, för kundsamtal när vår växel inte hinner med, alternativt vid behov när vi behöver förstärkning. Leverantörens växel ska kunna hantera detta mellan kl. 8-17, detta gäller även för obemannade tider såsom lunchtider från 12-13. Volymen uppskattas variera mellan 20-100 samtal per månad under året.
Almi avser att efter genomförd upphandling avtal med 1 leverantör för respektive anbudsområde. Avtalet gäller två (2) år med möjlighet för Almi ytterligare förlängning ett (1) + ett (1) år.
Affärens storlek inom telemarketing uppskattas till ca 1 500 000 – 2 000 000 kr/år.
Upphandlingen har även ett anbudsområde som avser Almis owerflow.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Telemarketing