322236-2019 - ResultatSverige-ARVIKA: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: Dnr 2018-126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommuns och dess helägda bolags behov av resebyråtjänster.Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/
Omfattning:
— Tågresor med f.n. SJ, Värmlandstrafik och i framtiden eventuella andra aktörer- flygresor- hotellövernattningar- båtresor- bussresor- gruppresor för större sällskap för exempelvis arbetsgrupper, förtroendevalda och ibland skolklasser- anslutningsbiljetter till exempelvis spårvagn, tunnelbana, taxi och i vissa fall hyrbil- konferensbokningar (vid bland annat till EU-projektet EcoInside där Arvika kommun är projektägare)
Gäller ej:
Hotellövernattningar som är i anslutning till ett helt kurs- och konferenspaket (anordnad av utbildningsföretag/yrkesförening där både kurs och logi ingår) är undantagna detta ramavtal.
Busstransporter (hyra av buss inklusive chaufför) är undantagna detta ramavtal eftersom separat ramavtal finns för detta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommuns och dess helägda bolags behov av resebyråtjänster.
Omfattning inklusive eventuell option
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
Upphandlingen avser bokningstjänster i samband med anställdas och förtroendevaldas resor i tjänsten/uppdraget samt enstaka bokningar för enstaka skolresor (där kommunen betalar resan) inom följande kategorier.
— tågresor med f.n. SJ, Värmlandstrafik och i framtiden eventuella andra aktörer- flygresor- hotellövernattningar- båtresor- bussresor- gruppresor för större sällskap för exempelvis arbetsgrupper, förtroendevalda och ibland skolklasser- anslutningsbiljetter till exempelvis spårvagn, tunnelbana, taxi och i vissa fall hyrbil- konferensbokningar (vid bland annat till EU-projektet EcoInside där Arvika kommun är projektägare)
Syftet är att hela bokningsvolymen skall kanaliseras till detta avtal. Enstaka bokningar utanför avtalet är dock möjliga.
Kommunen har idag egna avtal inom vissa områden, exempelvis rabattavtal för vissa hotell och SJ vilka kan utnyttjas vid bokning. Antagen leverantören kan använda sina egna avtal och avropa ifrån och skall välja det alternativ som totalt blir mest ekonomiskt fördelaktigt för kommunen.
OptionKommunen har rätt att i mindre omfattning under avtalstiden prova nya tjänster hos leverantören om skriftlig överenskommelse görs mellan parterna.
I totala värdet är både biljetter och hotellkostnader inräknade, inte bara arvodet som upphandlingen avser.