322255-2021 - PlaneringSverige-Täby: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Viggby-ängar tennishall
Referensnummer: KFA 2021/16-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I september 2021 planerar Täby kommun att annonsera upphandlingen av ny tennishall i Viggbyholm. Bakgrund, I augusti 2020 totalförstördes den kommunägda tennishallen belägen inom fastigheten Fogden 2 vid en brand.
Projektet avser uppförande av en ny tennishall med fem tennisplaner inom del av fastigheten Viggbyholm 74:36, vid Bergtorpsvägen. Likt den tidigare tennishallen inom fastigheten Fogden 2 kommer omklädningsrum, kansli och uppehållsutrymmen att uppföras inom två våningsplan mellan tennisplanerna.
Entreprenaden omfattar nybyggnad av en tennishall innefattande bl.a markarbeten, grundläggning, uppförande av stomme, installationer, stomkompletteringar, finplanering och driftsättning av anläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggnation av ny tennishall