322324-2017 - ResultatSverige-Arboga: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult Område O. VVS-projektör, ArbogaBostäder AB och Kommunfastigheter i Arboga AB.
Referensnummer: VMKF-U 2017.69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarna avser att genom denna förfrågan upphandla ramavtal för senare avrop av konsulttjänster inom VVS, ex. projektering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen