2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insamling av förpackningar och returpapper från flerbostadshus och samfälligheter
Beskrivning: Uppdraget omfattar insamling av förpackningar och returpapper, i kärl, container och underjordsbehållare från flerbostadshus och liknande. Med flerbostadshus och liknande avses alla kunder som i enlighet med gällande avfallstaxa kan teckna abonnemang enligt flerbostadshus (tex bostadsrättsföreningar, samfälligheter och liknande) eller har gemensam avfallslösning där fyrfackskärl inte är möjligt och utgörs av hushåll, dvs fastigheter som utgörs av specialbostäder där de boende är skrivna på platsen. I uppdraget ingår hämtning och transport av: Plastförpackningar Pappersförpackningar Metallförpackningar Färgade glasförpackningar Ofärgade glasförpackningar Returpapper Från 1 jan 2027 är det lagkrav på att ha insamling av förpackningar fastighetsnära för alla hushåll i Sverige. Beställaren kommer även att erbjuda fastighetsägare möjligheten att välja till utsortering av returpapper fastighetsnära. När entreprenaden startar har ett antal fastigheter i Lerums kommun redan full eller delvis insamling av förpackningar och returpapper. Under avtalstiden kommer det succesivt fram till 1 jan 2027 när lagkravet träder ikraft införas insamling av förpackningar och returpapper från fastigheter som saknar detta. Tjänsterna i uppdraget ska utföras med personal, fordon, utrustning och material som tillhandahålls genom anbudsgivarens ansvar och försorg. Anbudsgivaren ansvarar även för kundtjänst, registerhållning och fakturering mot kund och Beställare.
Intern identifierare: SBN26.147
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000