322474-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Konsulttjänster för upphandling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulttjänster.
Referensnummer: ÅM2017-1245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med den upphandlingen är bistå Myndighetens upphandlingsfunktion med upphandlingsjuridiskt stöd periodvis, exempelvis när arbetsbelastningen på myndigheten är för hög, vid eventuell sjukdom, specifika upphandlingar som Myndigheterna saknar kompetens om samt vid kvalitetssäkring av underlag etc. Vårt uppskattade behov är idag omkring 4-7 upphandlingar av varierande förfarande och storlek per år.