322495-2019 - ResultatSverige-Vänersborg: Flygtransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygambulans och transport vid organtransplantation
Referensnummer: RS2019-00002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att utföra flygtransport av patient som ersättning för den markburna ambulanstransporten vid ex. långa sträckor. Vidare avser uppdraget flygtransport av uttagsteam, organ i box och patient utan behov av medicinsk assistens under transport inför organtransplantation.
Leverantören ansvarar för hela transportuppdraget vad gäller flygplan, besättning och i vissa fall sjukvårdsbemanning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60410000 Reguljär flygtrafik, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen