322511-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transport av slam – Omhändertagande av slam
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av slam
BeskrivningVärnamo kommun avser upphandla ramavtal för att tillgodose löpande behov av omhändertagande av avvattnat slam från Pålslunds reningsverk i Värnamo samt Rydaholms reningsverk. Med omhändertagande menas att leverantör tar hand om slammet i alla led. Det vill säga lastning, vägning, transport, lagring och avsättning av avvattnat slam. Uppdraget behöver inte utföras inom Värnamo kommuns geografiska område. Slam volym: Pålslund - 2000 ton. TS-halt 20-21% Rydaholm - 300 ton. TS-halt ca 17% Hämtningar sker cirka 50 ton/ veckan för Pålslund från slamsilo Rydaholm cirka 10-12 ton varannan vecka Hämtningar från Rydaholm ca 6 ton per avrop sker med 10m3 container.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513700 Transport av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106395:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam, 90513900 Hantering av slam