2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Förvaltning, vidareutveckling och metodstöd av PLM Arvssystem
Beskrivning: Upphandlingen avser systemförvaltning för systemen TIA/IDA, PMF och REF, metodstöd för verksamhet kopplat till systemen samt vidareutveckling av nämnda system. De olika områdena inom verksamheten benämns Teknisk Information Autonom (TIA/IDA), Materielförteckningar (PMF) samt Referensdata (REF). FMV avser teckna ett ramavtal med en (1) leverantör för samtliga områden. Ramavtalets områden innefattas av systemförvaltning av angivna system, stöd till det metodstöd som bedrivs av verksamhetsnära förvaltning samt vidareutveckling av angivna system med tillhörande konsultroller. Leverantörens åtagande inom systemförvaltning omfattar exempelvis administration, anpassningar, rättningar, support och underhåll av systemen. Leverantörens åtagande inom stöd till metodstöd omfattar exempelvis beredning av verksamhetens behov, avancerad support, stöd vid användarutbildning samt uppdatering av manualer och handböcker. Leverantörens åtagande inom vidareutveckling omfattar exempelvis nyutveckling, större ändringar eller anpassningar av systemen.
Intern identifierare: 25FMVU3586
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser systemförvaltning för systemen TIA/IDA, PMF och REF, metodstöd för verksamhet kopplat till systemen samt vidareutveckling av nämnda system. De olika områdena inom verksamheten benämns Teknisk Information Autonom (TIA/IDA), Materielförteckningar (PMF) samt Referensdata (REF). Ramavtalet består av totalt nio (9) positioner fördelat inom tre (3) områden; systemförvaltning, metodstöd och vidareutveckling. Det bedömda behovet för hela ramavtalstiden inklusive eventuella optioner är 41600 timmar. Takvolymen har räknats upp med 25% för att ta höjd för eventuella förändringar eller ökad efterfrågan på tjänsterna. Ramavtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter och löper inledningsvis i 24 månader och kan förlängas som ytterligare med 24 månader. Den maximala löptiden för ramavtalet är fyra år.
Intern identifierare: Ramavtal - Förvaltning, vidareutveckling och metodstöd av PLM Arvssystem