322531-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Sjukhusrehabilitering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intensiv cancerrehabilitering.
Referensnummer: RJL 2017/1512
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111400 Sjukhusrehabilitering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar intensiv cancerrehabilitering för patienter oavsett cancerdiagnos. Syftet med denna rehabilitering är att patienterna ska få bearbeta konsekvenserna av sin cancersjukdom tillsammans med andra samt förbättra sin fysiska förmåga. Rehabiliteringsbehovet kan vara av fysisk, psykisk, social och/eller existentiell karaktär.
Omfattning:
Region Jönköpings län avser att upphandla Intensiv cancerrehabilitering. Uppdraget omfattar intensiv cancerrehabilitering för patienter oavsett cancerdiagnos. Syftet med denna rehabilitering är att patienterna ska få bearbeta konsekvenserna av sin cancersjukdom tillsammans med andra samt förbättra sin fysiska förmåga. Rehabiliteringsbehovet kan vara av fysisk, psykisk, social och/eller existentiell karaktär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen