Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning Nya gemensamma lokaler för Komvux, Lokalförvaltningen Göteborg Stad
Referensnummer: 18/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker nu en långsiktig partner som kan erbjuda förhyrning av ändamålsenliga lokaler för Stadens växande behov av undervisningslokaler till vuxenutbildningens behov.
Målet är en sammanflyttning till gemensamma lokaler för Studium och Yrgo:s verksamheter. Lokalbehovet är ~10 000 kvm och 2 036 elever med möjlighet till utökning till 3 000 elever. Lokalerna skall hyras på ~10 år och vara anpassade för verksamheten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen