Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal brandskyddskonsult
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att stödja arkitekter och konstruktörer med brandtekniska aspekter i tidiga skeden, utföra förenklad och analytiskdimensionering, upprätta brandskyddsbeskrivning mm, Uppdraget inleds med genomgång och diskussion av beställarens nuvarande utformning av brandskydd och önskade tekniska lösningar samt upprättande av ramhandling utifrån detta.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen