322613-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Satellitbaserad statusklassificering av Sveriges kust- och sjövattenförekomster
Referensnummer: 00786-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Havs- och vattenmyndigheten arbetar med att ta fram data för att ge en översiktlig bild av miljötillståndet i Sveriges grund- och ytvatten. I detta arbete ingår bland annat att ta fram underlag till statusklassificering av Sveriges kust- och sjövattenförekomster enligt vattenförvaltningsförordningen.
Denna statusklassificering ställer krav på övervakningsdata med hög rumslig upplösning genom satellitdata.
För att kunna använda algoritmer för Sveriges sjöar och kustvatten behöver de verifieras och anpassas för årstidsvariationer och lokala variationer.
I uppdraget ingår att:
• utveckla och validera metodik för framställning av satellitbaserat underlag för
statusklassning av klorofyll a och siktdjup för Sveriges samtliga kust- och
sjövattenförekomster (enligt SVAR, Svenskt vattenarkiv, version behöver stämmas av
med vattenmyndigheten)
• genomföra statusklassning utifrån satellitbaserat underlag för klorofyll och siktdjup för
Sveriges samtliga kust- och sjövattenförekomster
• presentation av tidsdiagram och trender för klorofyll och siktdjup
• jämför resultat för statusklassningen med resultat om Copernicus standardprodukter
skulle ha använts (utesluts om Copernicus standardprodukter används som underlag i
uppdraget)
• genomförande av statusklassning som ska rapporteras senast 31 december 2023
• option för att ta fram data för suspenderat material och färgat löst organiskt material från
satellitdata.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
41100000 Naturligt vatten, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90733200 Återställning av förorenat ytvatten, 90733300 Skydd mot förorenat ytvatten, 90733400 Behandling av ytvatten, 90733600 Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar, 98360000 Marina tjänster, 98361000 Marinakvatiska tjänster, 98362100 Stödtjänster för marinbas, 98910000 Särskilda tjänster för internationella organisationer och organ
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen