See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datorer, mobiltelefoner med tillbehör
Beskrivning: Föremålet för upphandlingen Föremålet för upphandlingen är olika typer av datorklienter och terminaler, tillbehör och tillhörande produkter och tjänster. Med datorklienter och terminaler avses t.ex. bärbara PC, stationära PC, chromebooks, mobiltelefoner och surfplattor. Med datortillbehör avses t.ex. bildskärmar, kablage, fodral, inmatningsenheter som möss och tangentbord, dockningsstationer, laddare etc De tjänster som omfattas av upphandlingen är Inköp och beställning Leverantören tillhandahåller en webbportal med de produkter som finns i ett gemensamt överenskommet standardsortiment, avsett för slutanvändare hos kommunen och dess dotterbolag Standardsortiment Framgår i vårt underlag Föremålet för upphandlingen Föremålet för upphandlingen är olika typer av datorklienter och terminaler, tillbehör och tillhörande produkter och tjänster. Med datorklienter och terminaler avses t.ex. bärbara PC, stationära PC, chromebooks, mobiltelefoner och surfplattor. Med datortillbehör avses t.ex. bildskärmar, kablage, fodral, inmatningsenheter som möss och tangentbord, dockningsstationer, laddare etc De tjänster som omfattas av upphandlingen är Inköp och beställning Leverantören tillhandahåller en webbportal med de produkter som finns i ett gemensamt överenskommet standardsortiment, avsett för slutanvändare hos kommunen och dess dotterbolag Standardsortiment Leverantören erbjuder, sitt standardsortiment till Köparen. Leveransvillkor ska vara det för stunden bästa alternativet av upphandlade villkor och de villkor som produkterna kan beställas från Leverantörens publika webb. Med det ska t ex Köparen alltid garanteras att få ta del av kampanjer, tillfälliga erbjudanden och liknande. Installation och konfiguration Leverantören utför viss installation och konfiguration i sina egna lokaler innan utrustningen levereras. Det kan t.ex. vara laddning av operativsystem (imaging) i datorer, eller viss uppstart av en mobiltelefon, surfplatta eller Chromebook. Utrustningen märks enligt överenskommelse innan den levereras. Leverans Leverantören levererar beställd utrustning i originalförpackning, i säkerhetsskåp eller utan emballage. Leverans sker till avtalad plats. Produktnära tjänster Överenskommen installation eller konfiguration på plats i köparens lokaler.erantören erbjuder, sitt standardsortiment till Köparen. Leveransvillkor ska vara det för stunden bästa alternativet av upphandlade villkor och de villkor som produkterna kan beställas från Leverantörens publika webb. Med det ska t ex Köparen alltid garanteras att få ta del av kampanjer, tillfälliga erbjudanden och liknande. Installation och konfiguration Leverantören utför viss installation och konfiguration i sina egna lokaler innan utrustningen levereras. Det kan t.ex. vara laddning av operativsystem (imaging) i datorer, eller viss uppstart av en mobiltelefon, surfplatta eller Chromebook. Utrustningen märks enligt överenskommelse innan den levereras. Leverans Leverantören levererar beställd utrustning i originalförpackning, i säkerhetsskåp eller utan emballage. Leverans sker till avtalad plats. Produktnära tjänster Överenskommen installation eller konfiguration på plats i köparens lokaler. Återtagande av hårdvara, pc och mobiltelefon
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Pris datorer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119040:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Det finns tjänster som kommer att avropas under avtalstiden som framgår av underlaget. Samt ramavtalet har options år som framgår av underlägset.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Återtagande av hårdvara, pc och mobiltelefon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119040:Lot:2