Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationslampor och försörjningspendlar till Karolinska HS
Referensnummer: LS 2017- 0674
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny- och ombyggnationen vid Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge omfattar verksamheterna, operation, röntgen och den steriltekniska enheten. Karolinska Universitetssjukhuset behöver utrusta sin nya operationsavdelning med medicinteknisk utrustning för att klara av de ingrepp som kommer genomföras.
Upphandlingen gäller operationslampor och försörjningspendlar med tillbehör och reservdelar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Operationslampa Typ 1 och Typ 2 & Horisontell Försörjningspendel för Operation och Anestesi
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33162100 Utrustning för operationssalar, 33167000 Operationsbelysning, 33172100 Anestesiutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verikala försörjningspendlar
Del nr: 2