322920-2025 - Resultat
Sverige – Blodgruppsreagenser – Blodgrupperingsinstrument
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBlodgrupperingsinstrument
BeskrivningUpphandlingen omfattar helautomatiska blodgrupperingsinstrument för blodgrupperingar och förenlighetsprövningar till region Västerbotten, region Norrbotten och region Jämtland-Härjedalen samt tillhörande förbrukningsmaterial, reagens och option på serviceavtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33696100 Blodgruppsreagenser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102839:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38434520 Apparater för analys av blod, 33100000 Medicinsk utrustning
Optioner
Beskrivning av alternativenDenna upphandling omfattar även option på: • Ytterligare två (2) blodgrupperingsinstrument. En (1) till region Västerbotten och en (1) till region Norrbotten. • Option för service till upphandlad utrustning.