322931-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anestesi och återupplivning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anestesi- och Intensivvårdsmaterial
Referensnummer: VF2020-0003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33170000 Anestesi och återupplivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-0003 Anestesi- och Intensivvårdsmaterial
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktområden:Andningsballonger/blåsor, andningstränare, befuktningsflaskor/system, CPAP-masker och set, syrgasmasker, narkosmasker, nebulisering, filter, fukt/värmeväxlare, sugkatetrar, slutna sugsystem, andningsslangar och system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33172000 Apparatur för anestesi och återupplivning, 33172100 Anestesiutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar huvudsakligen följande produktgrupper: Andningsballonger/blåsor, andningstränare, befuktningsflaskor/system, CPAP-masker och set, masker- syrgas, narkos, nebulisering, filter, fukt/värmeväxlare, sugkatetrar, slutna sugsystem, andningsslangar och system.
Upphandlingens värde:Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 177 600 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.3.2022. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 29.22024
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.