322938-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutrustning, utensilier och husgeråd, 2021
Referensnummer: GNU 2021/86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köksutrustning/utensilier till kommunerna Borlänge, Falun, Avesta, Gagnef, Hedemora, Ludvika och Säter samt bolaget Västerbergslagens Utbildningsförbund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser köksutrustning/utensilier såsom bestick, porslin, kantiner, serveringsutrustning, kastruller m.m. till enheter som är organiserad inom respektive kommuns köksorganisation. Även mindre enheter som är sällanbeställare, exempelvis omsorgsboenden, ingår i detta avtal.