323000-2016 - ResultatSverige-Landvetter: Arkitektoniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling Nytt Hotell Göteborg Landvetter Airport.
Referensnummer: SDA 2016-000655
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia inbjuder till prekvalificering för ”Projekttävling arkitekt” för uppförandet av nytt hotell på Göteborg Landvetter Airport. Tävlingen genomförs i 2 steg: prekvalificering för att utse 5 anbudsgivare som går vidare och får lämna tävlingsförslag.
Det som eftersöks är anbudsgivare med god samarbetsförmåga som kan erbjuda kreativa och nyskapande lösningar samt arkitektonisk gestaltning av hög klass.
Swedavia eftersträvar mångfald och bredd bland de företag/team som genom prekvalificering bjuds in till projekttävlingen. Syftet är att på så vis få in varierande och intressanta förslag som kan belysa projektet utifrån olika perspektiv och erfarenheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen