323031-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Filipstad: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylservice
Referensnummer: 23-1010-1216-1040-126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Filipstads kommun välkomnar till anbudsgivning avseende ramavtal för kylservice. Även nyinköp,
byte samt installation av enheter (aggregat, pumpar, kyl- och frysrum, eller andra närliggande varor)
omfattas av avtalet.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kommunens samt Stiftelsen Filipstadsbostäders behov av
servicearbeten avseende kyla, vilket även innefattar kommunens ishall, badhus samt kökskyla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42122160 Kylpumpar, 42513000 Kyl- och frysutrustning, 42513200 Avkylningsutrustning, 42531000 Delar till kylutrustning, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen