323040-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel Yescarta
Referensnummer: 2021-O001273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar inköp av läkemedlet Yescarta innehållande den aktiva substansen axikab-tagenciloleucel (L01XX70). Huvudsaklig insatsvara till läkemedlet är autologa T-celler.
I enlighet med svenska lagstiftningen görs bedömningen att uppgift om pris ska beläggas med SEKRETESS enligt Offentlighet och sekretesslagen (OSL) 31 kap 16§ och Lagen om offentlig upphandling 12 kap 20§.
Siffran "1" angiven då fältet "Värde" är obligatoriskt att fylla i.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattar läkemedlet Yescarta innehållande den aktiva substansen axikab-tagenciloleucel (L01XX70). Huvudsaklig insatsvara till läkemedlet är autologa T-celler.
Leverantören åtar sig att leverera läkemedlet till Beställande enhet hos Köparen i enlighet med ingånget Avtal och vid var tid gällande leveransavtal med Beställande enhet.
Köparens förbinder sig inte att avropa en viss kvantitet, utan Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet för Köparens kliniska verksamhet.