323068-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Byggnation av ålderdomshem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av vård- och omsorgsboende, södra Brickebacken.
Referensnummer: 22/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av nybyggnation av ett vård- och omsorgsboende med tillhörande kompletterande byggnader och markarbeten. Vård- och omsorgsboendet består utav flera avdelningar och vårdfunktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen