32308-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Soptunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallskärl och distribution av avfallskärl
Referensnummer: 3.3.2 2021-273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39224340 Soptunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö, Eksjö och Aneby Kommun ska bedriva gemensam avfallshämtning.
Nässjö Affärsverk AB avser att upphandla avfallskärl och distribution av dessa till kommuninvånarna. Målet är ett flerårigt avtal med en (1) leverantör.
Beskrivning av upphandlingen
Nässjö Affärsverk AB avser att upphandla avfallskärl och distribution av dessa till kommuninvånarna i tre kommuner: Nässjö, Eksjö och Aneby kommun, samt hemtagning av gamla kärl.
Upphandlingen genomförs under förutsättning att det politiska beslutet som fattas senast i januari 2022 medger att upphandlingen kan genomföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44613800 Avfallscontainrar, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Benämning
Förfrågningsunderlagets delar avser upphandling benämnd Avfallskärl och distribution av avfallskärl
Upphandlingens referensnummer
Upphandlingens referensnummer är 3.3.2 2021-273
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är: Nässjö Affärsverk ABOrg.nr. 556038-7044 571 80 Nässjö Upphandlande myndighet benämns i fortsättningen NAV.
Grund för tilldelning av kontrakt
Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas.