See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetsresor Västerås stad
Beskrivning: Denna upphandling avser ett ramavtal för bussresor och andra persontransporter som genomföras inom ramen för Västerås stads verksamheter. Exempel på resor är transporter mellan olika destinationer inom ramen för utbildningsverksamheterskolresor & skolutflykterstudieresor Resor kan bokas för del av dag, hel dag och flera dagar och kan bokas in terminsvis såväl som med kortare varsel. Upphandlingen omfattar inte den reguljära skolskjutsen med tillhörande avtalade resor. Upphandlingen är uppdelad i två (2) områden: Busstransport 9 - 22 passagerareBusstransport 23 passagerare och uppåt
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mindre buss
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87357:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Större buss
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87357:Lot:2