323111-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel - Parenterala nutritionsprodukter (TPN) (Sydöstra-J)
Referensnummer: RJL 2023/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
upphandling av läkemedel inom parenteral nutrition (ATC-kod B05BA10), som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Region Jönköpings län och Region Kalmar län samt dess vårdentreprenörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget avser upphandling av läkemedel inom parenteral nutrition (ATC-kod B05BA10), som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Region Jönköpings län och Region Kalmar län samt dess vårdentreprenörer. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i förekommande fall även i Bilaga Produktspecifikation.
Samordnad upphandling
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling mellan Region Jönköpings län och Region Kalmar län.
Region Kalmar läns deltagande är begränsat till produkter för barn, Produktspecifikationens Grupp B.
Region Kalmar län har genom fullmakt uppdragit åt Region Jönköpings län att genomföra upphandlingen. Likalydande tilldelningsbeslut fattas av respektive deltagande part.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2024-03-01. Avtalet gäller till och med 2028-02-28.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 7000000kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 9 000 000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.