323166-2022 - PlaneringSverige-Halmstad: Ombyggnadsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons - Ombyggnad av Habiliteringen vid Hallands sjukhus Halmstad
Referensnummer: RS220743
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland, Regionfastigheter har för avsikt att upphandla en generalentreprenad gällande en ombyggnad av Habiliteringen vid Hallands sjukhus Halmstad, där ersättningsformen är fast pris med indexreglering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45453000 Reparation och renovering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orsaken till att en ombyggnad behöver utföras är att habiliteringsverksamheten har förändrats, vilket ger att de befintliga lokalerna behöver anpassas till personalens och patienternas nya logistiska flöden.
Invändigt ska ytskikt bytas ut och vissa planlösningsförändringar utföras.
Fönster behöver bytas ut. Yttertaket behöver renoveras, och då ska befintlig takbeläggning av tegelpannor återanvändas.
VA- och dräneringsledningar vid och runt byggnaden behöver bytas ut till nya, vilket då även påverkar befintlig markanläggning.
Samtliga tekniska försörjningssystem behöver bytas ut till nya system, bland annat ska luftbehandlingssystemet bytas till system av typ VAV med integrerat styr och reglersystem.