323178-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Örebro läns museum
Referensnummer: 17RS2326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalerna för Örebro läns Museum har ett omfattande renoveringsbehov.
Ombyggnationen avser både verksamhetsanpassning av lokalerna och reinvesteringar för byggnaden. Verksamhetsanpassningen syftar till att tillskapa ett mer effektivt lokalutnyttjande och att återskapa möjligheterna för utställningar och annan publik verksamhet. Reinvesteringarna syftar till att säkerställa byggnadens fortlevnad och innebär att samtliga tak, fönster och fastighetstekniska system kommer att ses över och bytas ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen