323212-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Magasinering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster och magasinering
Referensnummer: U-069-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63122000 Magasinering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att genomföra en ramavtalsupphandling avseende flyttjänster och magasinering.
Flyttjänsterna avropas på följande sätt.
1. Vid flyttjänster som bedöms understiga 150 000 SEK per tillfälle avropas uppdraget enligt fastställd rangordning av Leverantörerna, där rang 1 avropas först.
2. Vid flyttjänster som bedöms överstiga 150 000 SEK per tillfälle avropas uppdraget genom förnyad konkurrensutsättning, där alla antagna Leverantörer erbjuds inkomma med avropssvar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 63120000 Lagring och magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen