323270-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Engångshandskar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engångshandskar för vård och omsorg (3)
Referensnummer: RS 2020-07075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18424300 Engångshandskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionens behov av handskar inom laboratorie, obduktion/patologi,unika förpackningar, skärskydd samt sterila/osterila bomullshandskar respektive röntgenhandskar.
Upphandlingen avser även kompletterande behov under rådande pandemi av handskar samt förkläden när ordinarie avtalsleverantörer på avtal inom 201804682 Engångshandskar inom vård och omsorg inte kan leverera alternativt när takvolym har uppnåtts i någon av de produktgrupper som ingår i avtalet 201804682 Engångshandskar inom vård och omsorg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen