Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Bostadsbolag och Kommunfastigheter
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel
Referensnummer: 18/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser: Avtal avseende Yttre skötsel.
Objektet omfattar: AB Härnösandshus och Härnösandshus Kommunfastigheter.
Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör. Beställaren har under tidigare år avropat liknande tjänster som efterfrågas i denna upphandling för cirka 5 400 000 SEK per år exkl. moms. Detta belopp kan förändras från år till år. Vidare garanteras inga volymer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 90612000 Gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen